Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Adrian Năstase Versiunea pentru printare

Adrian NĂSTASE
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.41 BUCURESTI

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - nov. 2000 - Vice-Chairman
 feb. - jun. 2000 
 sep. - dec. 1999 
 feb. - jun. 1999 
 sep. - dec. 1998 
 feb. - jun. 1998 
 sep. - dec. 1997 
 feb. - jun. 1997 
 nov. - dec. 1996 

Political party:
 
PDSR-Social Democracy Party of Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania  Leader

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - since feb. 1997 Vice-Chairperson - since jun. 1999
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:285 (in 125 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 28, din care 4 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 15 december 2019, 13:31
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro