Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Liviu Gheorghe Negoiță Versiunea pentru printare

Liviu Gheorghe NEGOIȚĂ
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
end of the mandate: 28 june 2004 - resignation - HCD nr.11/2004
replaced by: Daniel Marius Bogdan

Political party:
PD-Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party - until jun. 2004 Leader - since feb. 2003
 - until apr. 2003

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities - Vice-Chairperson (until oct. 2001)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hungary - until jun. 2004
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic - until jun. 2004

Parliamentary activity in figures:
Speaches:20 (in 19 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 13
Member of the9 mediation committees
Questions & Interpellations: 7
Motions: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 7 december 2019, 3:42
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro