Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.ioanmihaila.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Ioan Mihăilă Versiunea pentru printare

Ioan MIHĂILĂ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.6

Political party:
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party - until mar. 2014
UNPR-Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei - since mar. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until mar. 2014
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since mar. 2014
 - until feb. 2016
The parliamentary group of UNPR - since feb. 2016

Standing committees

Committee for Education, Science, Youth, and Sport (until feb. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic  Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1
Legislative initiatives: 19, din care 5 promulgate legi
Motions: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 12 november 2019, 16:04
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro