Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Mihai Baciu Versiunea pentru printare

Mihai BACIU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.24 IASI
end of the mandate: 22 november 2004 - resignation

Political party:
PD-Democratic Party - until feb. 2004
PSD-Social Democratic Party - since feb. 2004

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party - until feb. 2004
Parliamentary group of the Social Democrat Party - since feb. 2004
 - until nov. 2004

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (mar. 2003 - mar. 2004)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until may 2004 substitute member - until nov. 2004

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Guinea - until nov. 2004 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Bosnia & Herzegovina - until nov. 2004
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt - until nov. 2004
 Friendship parliamentary group with Republic of India - until nov. 2004

Parliamentary activity in figures:
Speaches:61 (in 52 plenary sittings)
Political declarations:23
Legislative initiatives: 18, din care 5 promulgate legi
Member of the17 mediation committees
Questions & Interpellations: 2
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 9 december 2019, 9:52
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro