Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Vlad Gabriel Hogea Versiunea pentru printare

Vlad Gabriel HOGEA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.39 VASLUI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until oct. 2006
 
independent  - since oct. 2006
 - until dec. 2007
PC-Conservator Party - since dec. 2007

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - until oct. 2006
Parliamentary group of the Conservator Party - since feb. 2008

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since mar. 2008)
Committee for Foreign Policy (until mar. 2008)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (until mar. 2007)
The Committee for European Integration (until dec. 2006)

Inquiry committees

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Non-attached Members
- Committee on Economic and Monetary Affairs

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland  Secretary
 Friendship parliamentary group with Iceland 
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:38 (in 37 plenary sittings)
Political declarations:33
Legislative initiatives: 21
Questions & Interpellations: 4
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 23 january 2020, 9:50
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro