Curriculum Vitae
Activitate parlamentară
2004-2008 (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
2000-2004 (dep.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Camera Deputaților > Vlad Gabriel Hogea > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Vlad Gabriel HOGEA
Curriculum Vitae

Date biografice

  • Născut la data de 9 ianuarie 1977, în Iași.

Studii

  • Liceul "Costache Negruzzi", Iași, 1995 (șef de promoție);
  • Facultatea de Drept, Universitatea "Al.I.Cuza", Iași, 1999 (media 10.00 la examenul de licență);
  • Colegiul Național de Apărare, București, 2003;
  • Doctor în Istorie al Universității din Craiova, 2007.

Activitate profesională

  • Publicist comentator al cotidianului național "Interesul Public" (din septembrie 2007);
  • Editorialist al ziarului local "Ziua de Iași" (din august 2007);
  • Avocat titular, Baroul Iași (admitere în Barou - septembrie 1999, examen de definitivat - mai 2002);
  • Redactor-șef al cotidianului național „Tricolorul” (martie 2004 - septembrie 2006);
  • Studii istorice, juridice și de politologie, articole, eseuri, interviuri, emisiuni Radio-TV (ca moderator, realizator, redactor sau invitat) în mass-media centrală și locală (din 1995);
  • Laureat al Premiilor Naționale ale Fundației "România Mare" (1995 - Mențiune Specială; 2003 - Premiul Național).
  • Volume publicate: "Naționalistul" (Ed. Crater, 2001), "Mareșalul Antonescu la judecata istoriei" (colab.; Ed. Mica Valahie, 2002), „Europa XXI”, nr. 11-12 (colab.; Centrul de Istorie și Civilizație Europeană, Iași, 2002-2003); “Omagiu istoricului Florin Constantiniu” (colab.; Ed. Pallas, 2003), “Istoria Senatului României” (coautor; R. A. Monitorul Oficial, 2004), “Omagiu istoricului Constantin Bușe” (colab.; Ed. Pallas, 2004), "Națiunea, eterna iubire..." (Ed. Samizdat, 2005), "Dictatura nulităților" (Ed. Samizdat, 2005), "Antologia pamfletului românesc" (2 vol., Ed. Samizdat, 2005), "Istorie și Societate", vol. IV (colab.; Ed. Rottarymond, 2006) etc.
  • Lucrare de licență în Drept: "Defăimarea țării sau a națiunii" (Universitatea "Al. I. Cuza", Iași, 1995; conducător științific: prof.univ.dr. Tudorel Toader)
  • Lucrare de absolvire a Colegiului Național de Apărare: "Statele naționale în contextul globalizării" (Colegiul Național de Apărare, București, 2003; conducător științific: prof.univ.dr. Gheorghe Buzatu)
  • Lucrare de doctorat în Istorie: "Relațiile româno-germane (1940-1944), reflectate în documentele din Arhiva M.A.E. al României" (Universitatea din Craiova, 2007; conducător științific: prof.univ.dr. Gheorghe Buzatu)

Activitate politică

  • Vicepreședinte al Partidului Conservator (din decembrie 2007)
  • Deputat al Partidului Conservator (din decembrie 2007)
  • Anterior: vicepreședinte al PNG-CD (octombrie 2006 - noiembrie 2007); membru PRM (1992-2006), secretar executiv al PRM (2005-2006), vicepreședinte OTRM (1998-2000), prim-vicepreședinte OTRM (2000-2001), președinte PRM Iași (2005-2006);
  • Deputat de Iași (2000-2004);
  • Deputat de Vaslui (din decembrie 2004).

Activitate parlamentară

  • Cel mai tînăr parlamentar din legislatura 2000 - 2004;
  • Observator la Parlamentul European (septembrie 2005 - decembrie 2006).

Limbi straine

  • engleză, franceză.
07.01.2008

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București marți, 25 februarie 2020, 12:01
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro