Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Dumitru Dragomir Versiunea pentru printare

Dumitru DRAGOMIR
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.40 VALCEA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until sep. 2008
 
independent  - since sep. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - until sep. 2008
Member non-attached - since sep. 2008

Standing committees
Committee for Industries and Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - since dec. 2007 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:11 (in 9 plenary sittings)
Legislative initiatives: 29, din care 3 promulgate legi
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 22 november 2019, 14:50
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro