Miron Tudor MITREA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.41 VRANCEA, colegiul uninominal nr.4
data încetarii mandatului: 2 februarie 2015 - demisie - HCD nr.3/2015

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. 2014 - feb. 2015 - Vicepreședinte
 feb. - sep. 2014 
 sep. 2013 - feb. 2014 
 feb. - sep. 2013 
 dec. 2012 - feb. 2013 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru afaceri europene
Comisia pentru transporturi și infrastructură

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerilor legislative privind legile electorale, propunerilor legislative privind modificarea Legii partidelor politice și a Legii privind finanțarea partidelor politice și a campaniilor electorale. (până în feb. 2015)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Arabia Saudită - până în feb. 2015 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Hașemit al Iordaniei - până în feb. 2015
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Austria - până în feb. 2015