Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Corneliu Momanu Versiunea pentru printare

Corneliu MOMANU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.41 VRANCEA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PNL-National Liberal Party - until dec. 2006
 
independent  - since dec. 2006
 - until feb. 2008
PDL-Democratic Liberal Party - since feb. 2008

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until dec. 2006
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since dec. 2007

Standing committees
Committee for Industries and Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - until apr. 2007
 Friendship parliamentary group with Latvia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:25 (in 24 plenary sittings)
Political declarations:15
Legislative initiatives: 9, din care 2 promulgate legi
Member of the1 mediation committees
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 16 november 2019, 1:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro