Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Bogdan Nicolae Niculescu Duvăz Versiunea pentru printare

Bogdan Nicolae NICULESCU DUVĂZ
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - nov. 2000 - Vice-Chairman
 feb. - jun. 2000 

Political party:
 
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party  Leader - since apr. 1998
 - until feb. 2000

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (until feb. 2000)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - since jun. 1998 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines - since feb. 1997 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:190 (in 68 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 6, din care 2 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 29 january 2020, 22:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro