Victor BOŠTINARU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.16 DAMBOVITA

Political party:
 
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party 

Standing committees
Committee for Foreign Policy - Chairperson

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (since may 2000) - Chairperson (since sep. 2000)
The Committee for European Integration (until mar. 1998)

Other commisions
Validation Committee (since nov. 1996)

Parliamentary delegations:
Interparliamentary Committee Bucharest-Chisinau (Romanian side)  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Japan - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic - since feb. 1997 Secretary