Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Adrian Severin Versiunea pentru printare

Adrian SEVERIN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 20 december 2007 - resignation
replaced by: Madalin-Stefan Voicu

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Foreign Policy

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until dec. 2006 member
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Socialist Group in the European Parliament
- Committee on Transport and Tourism
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Socialist Group in the European Parliament

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - until dec. 2007
 Friendship parliamentary group with Republic of India - until dec. 2007
 Friendship parliamentary group with State of Israel - until dec. 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:2 (in 2 plenary sittings)
Legislative initiatives: 4, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 3
Motions: 5

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 9 december 2019, 17:41
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro