Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2016-present (dep.)
2012-2016 (dep.)
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Georgian Pop Versiunea pentru printare

Georgian POP
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.5

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2012 - Secretary
 feb. - sep. 2012 
 sep. 2011 - feb. 2012 
 feb. - sep. 2011 
 sep. 2010 - feb. 2011 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since mar. 2011)
Committee for Defence Public Order, and National Security (until mar. 2011)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly  substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Ukraine  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Slovak Republic 
 Friendship parliamentary group with Republic of Iraq 
 Friendship parliamentary group with Armenia 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:60 (in 48 plenary sittings)
Political declarations:26
Legislative initiatives: 21, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 28
Motions: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 16 september 2019, 7:58
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro