Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (sen.)
2000-2004 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1990-1992 > Chamber of Deputies > Gheorghe Pavel Bălan Versiunea pentru printare

Gheorghe Pavel BĂLAN
Parliamentary activity in legislature 1990-1992

DEPUTY
Constituency no.11 CARAS-SEVERIN
start of the mandate: 18 june 1990
end of the mandate: 14 april 1992 - resignation - HCD nr.21/1992
replaced by: Petru Goga

Political party:
 
FSN-National Salvation Front 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Salvation Front 

Standing committees
Committee for Industry and Services

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with Australia - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with Republic of Venezuela - until apr. 1992
 Friendship parliamentary group with Japan - until apr. 1992

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 8 april 2020, 6:34
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro