Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Daniela Popa Versiunea pentru printare

Daniela POPA
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.19
end of the mandate: 1 february 2010 - resignation - HCD nr.2/2010
replaced by: Teodora Virginia Trandafir

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2009 - feb. 2010 - Vice-Chairman
 feb. - sep. 2009 
 dec. 2008 - feb. 2009 

Political party:
PC-Conservator Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Foreign Policy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until feb. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - until feb. 2010

Parliamentary activity in figures:
Speaches:881 (in 39 plenary sittings)
Political declarations:40
Legislative initiatives: 22, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 13

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 23 october 2019, 8:57
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro