Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Gheorghe Tarna Versiunea pentru printare

Gheorghe TARNA
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.23 IALOMITA

Political party:
 
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party 

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (since dec. 1997) - Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Costa Rica - since may 1998 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Austria - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - since nov. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania - since may 1998
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since nov. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:15 (in 14 plenary sittings)
Legislative initiatives: 5, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 10

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 5 june 2020, 23:28
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro