Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Monica Octavia Muscă Versiunea pentru printare

Monica Octavia MUSCĂ
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 12 march 2007 - resignation
replaced by: Cristian Ilie

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:dec. 2004 - jan. 2005 - Vice-Chairman

Political party:
PNL-National Liberal Party - until sep. 2006
 
independent  - since sep. 2006

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until sep. 2006

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since mar. 2007)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (since feb. 2006)
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (until feb. 2007)

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until oct. 2006 
- Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe
- Committee on Culture and Education

Parliamentary activity in figures:
Speaches:47 (in 39 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 5, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 15 november 2019, 0:14
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro