Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Videos
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2008-2012 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Marian Neacºu Versiunea pentru printare

Marian NEACªU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.23 IALOMITA, uninominal college no.2

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. 2014 - feb. 2015 - Vice-Chairman - since oct. 2014
 sep. - dec. 2016 - Quaestor
 feb. - sep. 2016 

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Leader - until feb. 2016

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization - Vice-Chairperson (since sep. 2014)

Other commisions
Validation Committee (since feb. 2013)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey  Chairperson
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China 
 Friendship parliamentary group with Lebanese Republic 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:479 (in 171 plenary sittings)
Political declarations:6
Legislative initiatives: 104, din care 44 promulgate legi
Questions & Interpellations: 60
Motions: 2

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 17 november 2019, 7:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro