Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
www.legeatineretului.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Romeo Marius Raicu Versiunea pentru printare

Romeo Marius RAICU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 22 may 2007 - resignation
replaced by: Gheorghe-Mirel Talos

Political party:
PD-Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party - until may 2007 Vice-Leader - since feb. 2005
 - until may 2007

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE - Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until may 2007 substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey - until may 2007
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia - until may 2007
 Friendship parliamentary group with Malta - until may 2007

Parliamentary activity in figures:
Speaches:36 (in 35 plenary sittings)
Political declarations:26
Legislative initiatives: 13, din care 3 promulgate legi
Questions & Interpellations: 11

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 16 november 2019, 3:08
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro