Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (sen.)
2008-2012 (sen.)
2004-2008 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Cristian Rădulescu Versiunea pentru printare

Cristian RĂDULESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.28 NEAMT

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 1997 - Quaestor
 feb. - jun. 1997 
 nov. - dec. 1996 

Political party:
 
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party  Vice-Leader - since may 1998

Standing committees
Committee for Health and Family (since feb. 1998)

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - until dec. 1998 member
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - since dec. 1998 Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Canada - since feb. 1997 Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:30 (in 27 plenary sittings)
Legislative initiatives: 13, din care 3 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 30 january 2020, 0:03
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro