Cosmin NECULA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.4 BACAU, uninominal college no.2
end of the mandate: 22 june 2016 - resignation - HCD nr.65/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities

Standing committees - joint

(feb. 2013 - sep. 2015)

Parliamentary delegations:
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - until jun. 2016 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Israel - until jun. 2016
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until jun. 2016