Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
1990-1992 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Nicolae Grădinaru Versiunea pentru printare

Nicolae GRĂDINARU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.29 OLT

Political party:
 
PD-Democratic Party - until mar. 1998
 
independent 

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party - until mar. 1998
Parliamentary group of the Social Democracy Party from Romania - since sep. 2000

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities - Secretary (since dec. 1996)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with South Africa - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran - since feb. 1997 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:43 (in 35 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 9, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 28 january 2020, 3:26
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro