Clement NEGRUȚ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.1 ALBA, colegiul uninominal nr.2

Formatiunea politica:
PDL-Partidul Democrat Liberal - până în sep. 2013
 
independent  - din sep. 2013

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Democrat Liberal - până în sep. 2013 Vicelider - din iun. 2013
 - până în sep. 2013
Grupul parlamentar Democrat Popular - din mar. 2015
 - până în iun. 2015
 Vicelider - din apr. 2015
 - până în iun. 2015
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din iul. 2016 Vicelider - din sep. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru mediu și echilibru ecologic
Comisia pentru politică economică, reformă și privatizare (oct. 2013 - feb. 2014)
Comisia pentru industrii și servicii (până în oct. 2013)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - până în dec. 2013 membru