Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Corneliu Constantin Ruse Versiunea pentru printare

Corneliu Constantin RUSE
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.30 PRAHOVA

Political party:
 
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party 

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization - Vice-Chairperson (since dec. 1997)
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization (until dec. 1996)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Romanian Intelligence Service SRI (dec. 1996 - nov. 1997) - Secretary (since feb. 1997)

Groupes parlementaires travaillants
(since nov. 1999)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Italian Republic - since feb. 1997 Secretary
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan - since may 1998
 Friendship parliamentary group with Georgia - since may 1998 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:25 (in 22 plenary sittings)
Legislative initiatives: 5
Questions & Interpellations: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 27 january 2020, 7:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro