Florin-Claudiu ROMAN
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.1 ALBA
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal  Vicelider - din feb. 2017
 - până în sep. 2017
   Lider - din noi. 2019

Comisii permanente
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (din iun. 2017) - Președinte (oct. 2017 - dec. 2019)
Comisia pentru muncă și protecție socială (mai - iun. 2017)
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (până în mai 2017)

Comisii permanente comune
Comisia parlamentară a revoluționarilor din Decembrie 1989

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru celebrarea Centenarului Marii Uniri și a Războiului pentru întregirea Neamului - Vicepreședinte
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea Codului administrativ

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă privind achizițiile și gestionarea stării de urgență

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Adunarea Națională 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Sultanatul Oman