Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Radu Budeanu Versiunea pentru printare

Radu BUDEANU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.31 SATU-MARE
end of the mandate: 25 december 1997 - dead
replaced by: Teodor Gavrilas

Political party:
 
PD-Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party 

Standing committees
Committee for Foreign Policy

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - until dec. 1997 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - since feb. 1997
 - until dec. 1997
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Germany - since feb. 1997
 - until dec. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 19 january 2020, 15:10
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro