Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Romeo-Marius Trifu Versiunea pentru printare

Romeo-Marius TRIFU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.33 SIBIU

Political party:
 
PD-Democratic Party - until oct. 1999
 
independent  - since oct. 1999

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party - until oct. 1999
Member non-attached - since oct. 1999

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (feb. - dec. 1997)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru - since feb. 1997 Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 4 plenary sittings)
Legislative initiatives: 3, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 2 june 2020, 18:14
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro