Cristina NICHITA
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.24 IASI, uninominal college no.9

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Secretary - since sep. 2013
 - until sep. 2014
   Spokesperson - since feb. 2015

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection (since apr. 2015)
Committee for Industries and Services (feb. 2013 - apr. 2015)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (until feb. 2013)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Singapore  Secretary
 Friendship parliamentary group with Albania 
 Friendship parliamentary group with Denmark