Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Sotiris Fotopolos Versiunea pentru printare

Sotiris FOTOPOLOS
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
elected la nivel national
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 5 august 2008 - dead
replaced by: Dragos Gabriel Zisopol

Organization of the national minorities:
Hellenic Union of Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the national minorities 

Standing committees
Committee for Foreign Policy

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (since may 2007)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic - until aug. 2008 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Lithuania - until aug. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - until aug. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:8 (in 8 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 2, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 29 october 2020, 3:35
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro