Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
speaches
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Róbert Kálmán Ráduly Versiunea pentru printare

RÁDULY Róbert Kálmán
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.21 HARGHITA
end of the mandate: 27 june 2004 - resignation - HCD nr.10/2004
replaced by: Emeric Kedves

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:dec. 2000 - jan. 2001 - Quaestor

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania - until jun. 2004 Vice-Leader - until feb. 2002

Standing committees
Committee for Industries and Services (since feb. 2001)
Committee for information technologies and communications - Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - until jun. 2004
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - until jun. 2004 Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:144 (in 107 plenary sittings)
Political declarations:14
Legislative initiatives: 15, din care 4 promulgate legi
Member of the18 mediation committees
Questions & Interpellations: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 7 december 2019, 21:28
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro