Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Romeo Marius Raicu Versiunea pentru printare

Romeo Marius RAICU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI

Political party:
PD-Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party  Secretary

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security (since sep. 2004)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (until sep. 2004)
Committee for Standing Orders (nov. 2002 - sep. 2004) - Secretary (since nov. 2002)

Standing committees - joint
The Joint Standing Committee of the Chamber of Deputies and the Senate for the exercise of parliamentary control over the activity of the Foreign Intelligent Service SIE (since sep. 2004)
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (until sep. 2004) - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia 
 Friendship parliamentary group with Republic of Peru 
 Friendship parliamentary group with Armenia 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:16 (in 16 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 18, din care 1 promulgata lege
Member of the3 mediation committees
Questions & Interpellations: 10
Motions: 11

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 22 november 2019, 15:20
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro