George-Iulian STANCOV
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.39 VALCEA
end of the mandate: 18 october 1999 - resignation
replaced by: Dorel Jurcan

Political party:
 
PD-Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party 

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities - Vice-Chairperson

Other commisions
Validation Committee (since nov. 1996) - Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey - since feb. 1997
 - until oct. 1999