Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Adrian Severin Versiunea pentru printare

Adrian SEVERIN
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.41 BUCURESTI

Political party:
 
PD-Democratic Party - until apr. 1999
 
independent  - since apr. 1999

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Democratic Party - until apr. 1999 Leader - until jan. 1997
Member non-attached - since apr. 1999

Standing committees
Committee for Foreign Policy (since feb. 1998)
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (until feb. 1998)

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly - since jun. 1998
 - until dec. 1998
 member
  - since may 2000 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:9 (in 8 plenary sittings)

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 29 january 2020, 23:15
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro