Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Smaranda Dobrescu Versiunea pentru printare

Smaranda DOBRESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.41 BUCURESTI

Political party:
 
PSDR-Romanian Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Romanian Social Democratic Party - until mar. 1999
Member non-attached - since mar. 1999

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection - Vice-Chairperson (until feb. 2000)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since nov. 1997 Chairperson
 Parliamentary group for UNESCO - since may 1998
 Friendship parliamentary group with Hungary - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:98 (in 73 plenary sittings)
Legislative initiatives: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 22 september 2019, 15:46
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro