Smaranda DOBRESCU
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.41 BUCURESTI

Political party:
 
PSDR-Romanian Social Democratic Party

Parliamentary group:
Parliamentary group Social Democrat Union - Romanian Social Democratic Party - until mar. 1999
Member non-attached - since mar. 1999

Standing committees
Committee for Labour and Social Protection - Vice-Chairperson (until feb. 2000)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since nov. 1997 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Hungary - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland - since feb. 1997