Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Adrian Emanuil Semcu Versiunea pentru printare

Adrian Emanuil SEMCU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.31 PRAHOVA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 8 july 2008 - resignation
replaced by: Alexandri Nicolae

Political party:
PNL-National Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party 

Standing committees
Committee for Agriculture, Forestry, Food Industry and Specific Services - Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the Western European Union Assembly - until oct. 2007 substitute member - until jul. 2008
  - since oct. 2007
 - until jul. 2008
 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Netherlands - since apr. 2007
 - until jul. 2008
 Friendship parliamentary group with Hungary - until jul. 2008
 Friendship parliamentary group with Republic of Cyprus - until jul. 2008
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait - until jul. 2008
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan - until jul. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:42 (in 41 plenary sittings)
Political declarations:30
Legislative initiatives: 44, din care 16 promulgate legi
Questions & Interpellations: 29

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 27 january 2020, 17:27
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro