Valeriu-Andrei STERIU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 30 august 2020 - demisie
înlocuit de: Gabriel Rădulescu

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2017 - Chestor
 dec. 2016 - feb. 2017 

Formatiunea politica:
PMP-Partidul Mișcarea Populară - până în mai 2018
PSD-Partidul Social Democrat - din mai 2018

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Mișcarea Populară - până în mai 2018
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din mai 2018
 - până în aug. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru agricultură, silvicultură, industrie alimentară și servicii specifice (din sep. 2017)
Comisia juridică, de disciplină și imunități (până în sep. 2017)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului (feb. 2019 - iun. 2020) - Președinte

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru coordonarea activităților parlamentare necesare pregătirii Președinției Consiliului Uniunii Europene din primul semestru al anului 2019
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru eleborarea, modificarea și completarea propunerilor legislative în materie electorală

Comisii de ancheta
Comisia parlamentară de anchetă a Camerei Deputaților privind modalitatea de încheiere a unor contracte de colaborare cu terțe persoane și a modului de angajare și efectuarea a cheltuielilor din bani publici în executarea contractelor de colaborare la Societatea Română de Televiziune

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei - până în aug. 2020 supleant - din feb. 2018
 - până în aug. 2020
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - din sep. 2017
 - până în aug. 2020
 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federală Germania - din feb. 2019
 - până în aug. 2020
 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statele Unite Mexicane - până în aug. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel - până în aug. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord - până în aug. 2020