Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Róbert Kálmán Ráduly Versiunea pentru printare

RÁDULY Róbert Kálmán
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.21 HARGHITA

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania  Secretary - since feb. 1997
 - until feb. 1998
   Vice-Leader - since sep. 1999

Standing committees
Committee for Industries and Services

Standing committees - joint
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (may - oct. 1998)

Inquiry committees - joint
(since jun. 2000) - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Federal Republic of Yugoslavia - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:114 (in 93 plenary sittings)
Political declarations:9
Legislative initiatives: 10, din care 4 promulgate legi

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 23 september 2019, 14:50
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro