Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > William Gabriel Brînză Versiunea pentru printare

William Gabriel BRÎNZĂ
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.31 PRAHOVA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until jun. 2005
 
independent  - since jun. 2005
 - until feb. 2006
PD-Democratic Party - since feb. 2006
 - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - until jun. 2005
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since feb. 2006

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization
Committee for information technologies and communications (since mar. 2006)

Standing committees - joint
The Committee on European Affairs (since jun. 2007)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension - until dec. 2005 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Thailand - until dec. 2005 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with South Africa 
 Friendship parliamentary group with Oriental Republic of Uruguay 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:7 (in 7 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 13, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 23
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 18 january 2020, 19:15
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro