Gheorghe DAVID
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.37 TIMIȘ
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004

Formatiunea politica:
PD-Partidul Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar Dreptate și Adevăr PNL-PD - până în apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Democrat-Liberal - din apr. 2007 Secretar - din iun. 2008

Comisii permanente
Comisia pentru agricultură, silvicultură și dezvoltare rurală - Vicepreședinte
Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport

Comisii permanente comune
Comisia parlamentară a revoluționarilor din Decembrie 1989

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei - din sep. 2006
 - până în apr. 2007
 membru supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Malta  Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Albania 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Muntenegru 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Croația