Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Maria Stavrositu Versiunea pentru printare

Maria STAVROSITU
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA, uninominal college no.10

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until nov. 2012
 
independent  - since nov. 2012

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - until nov. 2012
The parliamentary group of non affiliated MPs - since nov. 2012

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport
Committee on Equal Opportunities for Women and Men - Secretary (since feb. 2009)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until mar. 2010 substitute member
  - since mar. 2010 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Croatia - until mar. 2010
 Friendship parliamentary group with Republic of India 
 Friendship parliamentary group with Hellenic Republic 
 Friendship parliamentary group with Republic of Montenegro  Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:37 (in 29 plenary sittings)
Political declarations:33
Legislative initiatives: 29, din care 5 promulgate legi
Questions & Interpellations: 34
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 12 december 2019, 11:21
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro