Zisu STANCIU
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.39 VASLUI

Political party:
PRM-Great Romania Party - until jun. 2001
PSD-Social Democratic Party - since jun. 2001

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party - until jun. 2001
Parliamentary group of the Social Democrat Party - since sep. 2001

Standing committees
Committee for Economic Policy, Reform, and Privatization - Vice-Chairperson (until mar. 2002)

Parliamentary delegations:
Delegation to the OSCE Parliamentary Assembly  substitute member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg  Secretary - until dec. 2002
 Friendship parliamentary group with Republic of Korea