Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
mediation committees
questions & interpellations
motions
speaches
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Valeriu Stoica Versiunea pentru printare

Valeriu STOICA
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
end of the mandate: 29 september 2003 - resignation - HCD nr.18/2003
replaced by: Constantin-Gheorghe Avramescu

Political party:
PNL-National Liberal Party - until oct. 2003

Parliamentary group:
Parliamentary group of the National Liberal Party - until oct. 2003 Leader - until sep. 2002

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (since sep. 2002)
Committee for Labour and Social Protection (mar. - sep. 2002)
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities (until mar. 2002)

Special committees - joint
Committee for the elaboration of the bills concerning the revision of Romania's Constitution - Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe - until sep. 2003 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Malaysia - until sep. 2003 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Canada - until sep. 2003
 Friendship parliamentary group with Australia - until sep. 2003

Parliamentary activity in figures:
Speaches:58 (in 49 plenary sittings)
Political declarations:12
Legislative initiatives: 18, din care 4 promulgate legi
Member of the2 mediation committees
Questions & Interpellations: 4
Motions: 8

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 6 december 2019, 8:41
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro