Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Francisc Bárány Versiunea pentru printare

BÁRÁNY Francisc
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.36 TIMIS

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania 

Standing committees
Committee for Health and Family - Secretary

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (since oct. 1998)
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (since oct. 1998)
The Committee for European Integration (until may 1998)
The Parliamentary Committee for the control of the implementation of the Law no.42/1990 for honouring the martyr heroes and granting rights to their successors, to the persons wounded in, and to the fighters for the victory of the Revolution of December 1990 (until may 1998)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Kuwait - since nov. 1997
 Friendship parliamentary group with Republic of India - since feb. 1997 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:22 (in 20 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 3, din care 1 promulgata lege

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 8 april 2020, 16:22
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro