Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2000-2004 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
wealth declaration
interest declaration
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Zsolt Szilágyi Versiunea pentru printare

SZILÁGYI Zsolt
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

DEPUTY
Constituency no.5 BIHOR

Political party:
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania - until jun. 2004
 
independent  - since jun. 2004

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania - until jun. 2004 Secretary - until feb. 2002
Member non-attached - since jun. 2004

Standing committees
Committee for Foreign Policy

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (until nov. 2003) - Secretary (feb. 2002 - apr. 2003)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Czech Republic 
 Friendship parliamentary group with the Former Yugoslav Republic of Macedonia  Vice-Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:21 (in 20 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 6, din care 2 promulgate legi
Questions & Interpellations: 16

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 22 november 2019, 14:26
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro