Gabriela-Maria PODAȘCĂ
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI, uninominal college no.14

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party  Spokesperson - since feb. 2015
 - until sep. 2016
   Vice-Leader - since sep. 2016

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means (since mar. 2016)
Committee on Equal Opportunities for Women and Men - Vice-Chairperson
The Committee on European Affairs (since oct. 2013)

Special committees - joint
(since feb. 2015) - Vice-Chairperson (since apr. 2015)
(until feb. 2015)

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the South-East European Cooperation Process  member
- Chairperson of the SEECP PA General Committee on Social Development, Education, Research and Science

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Costa Rica 
 Friendship parliamentary group with Belgium 
 Friendship parliamentary group with Republic of Turkey