Radu Mihai POPA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2012-2016

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.16 DÂMBOVIȚA, colegiul uninominal nr.4

Formatiunea politica:
PP-DD-Partidul Poporului - Dan Diaconescu  - până în mai 2013
 
independent  - din mai 2013
 - până în sep. 2013
PSD-Partidul Social Democrat - din sep. 2013
 - până în feb. 2015
 
independent  - din feb. 2015

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar Democrat Popular - până în mai 2013 Lider
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din sep. 2013
 - până în feb. 2015
Grupul parlamentar național democrat - din iun. 2015
 - până în dec. 2015
 Vicelider - din sep. 2015
 - până în oct. 2015
   Lider - din oct. 2015
 - până în dec. 2015
   Vicelider - din dec. 2015
 - până în dec. 2015
Grupul parlamentar al Uniunii Naționale pentru Progresul României (Grupul Progresist) - din iul. 2016 Vicelider - din sep. 2016

Comisii permanente
Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă (din sep. 2014)
Comisia pentru industrii și servicii (apr. 2013 - sep. 2014)
Comisia pentru sănătate și familie (până în apr. 2013)
Comisia pentru afaceri europene (până în apr. 2013)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a OSCE - până în iun. 2013 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Elenă 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Libaneză