Dan-Mircea POPESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2000-2004

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.36 TELEORMAN

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2004 - Vicepreședinte
 sep. 2003 - feb. 2004 

Formatiunea politica:
PDSR-Partidul Democrației Sociale din România - până în iun. 2001
PSD-Partidul Social Democrat - din iun. 2001

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru muncă, familie și protecție socială (dec. 2003 - sep. 2004)
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări (iun. - sep. 2004)
Comisia economică, industrii și servicii (până în dec. 2003) - Președinte

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei - din dec. 2002 membru supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Plurinațional Bolivia 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federală Germania  Președinte