Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Aurel Olarean Versiunea pentru printare

Aurel OLAREAN
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.35 SUCEAVA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 23 june 2008 - resignation
replaced by: Eugen Constantin Uricec

Political party:
PD-Democratic Party - until feb. 2008
when PD becomes
PDL-Democratic Liberal Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat-Liberal Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks

Special committees - joint

Parliamentary delegations:
Interparliamentary Committee Bucharest-Chisinau (Romanian side) - until jun. 2008 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Poland - until jun. 2008 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain - until jun. 2008
 Friendship parliamentary group with Mongolia - until jun. 2008

Parliamentary activity in figures:
Speaches:54 (in 54 plenary sittings)
Political declarations:52
Legislative initiatives: 16, din care 4 promulgate legi
Questions & Interpellations: 98
Motions: 4

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 16 november 2019, 4:04
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro