Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2004-2008 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Chamber of Deputies > Leonida Lari-Iorga Versiunea pentru printare

Leonida LARI-IORGA
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.35 SUCEAVA
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party - until jan. 2006
 
independent  - since jan. 2006

Parliamentary group:
Parliamentary Group PRM (Great Romania) - until jan. 2006
Member non-attached - since jan. 2006

Standing committees
Committee for Foreign Policy

Parliamentary delegations:
Interparliamentary Committee Bucharest-Chisinau (Romanian side) - until may 2006 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with State of Israel 
 Friendship parliamentary group with Ukraine 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:40 (in 36 plenary sittings)
Political declarations:28
Legislative initiatives: 12, din care 1 promulgata lege
Questions & Interpellations: 3
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 21 november 2019, 4:49
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro